Velykos – tai lietuvių senovinė gamtos atgimimo, augmenijos prisikėlimo šventė, sutinkanti džiaugsmingą sėjos metą. Svarbiausias Velykų simbolis – dažytas margutis. Paprotys per pavasario šventes dažyti kiaušinius yra labai senas. Manoma, kad lietuviai dažydavę kiaušinius pavasario švenčių metu jau Mindaugo laikais. Pirmąją rašytinę žinią apie lietuviškus margučius pateikia M. Mažvydas 1549 metais. Tame pačiame amžiuje juos mini ir M. Daukša. Kovodamas su pagonybe, jis bara tikinčiuosius, kam jie „ant pauto weizdi“ ir teikia kiaušiniams buriamąją galią. Kaip biologė galiu priminti, kad visi gyvi organizmai sudaryti iš ląstelių ir didžiausią ląstelę – kiaušialąstę – galim matyti plika akimi. Lietuviams, kaip ir daugeliui pasaulio tautų, kiaušinis yra gyvybės, gėrio, derlingumo, vaisingumo bei atgimimo simbolis, žmones tikėjo magiška jo galia. Kad kiaušinis įgautų didesnę antgamtinę galią, jis buvo dažomas.
Balandžio 14 d. IV B klasės mokiniai buvo pakviesti  į atvirą biologijos pamoką-dirbtuves „Velykų simbolis ir gamtos spalvos“.  Naudodami vien augalus ir iš jų paruoštas medžiagas, išgavome juodą, mėlyną, geltoną ir įvairiausius rusvus gamtinius atspalvius. Įvairius prasmingus margučių raštus – saulę, mėnulį, žvaigždutes, širdeles – išrašėme augalų žiedais ir lapeliais. Naudodami herbarizuotus ir gyvus augalus, sukūrėme  etno margučių raštus. Išmokome rudus kiaušinius paversti ornamentuotais („ėsdinome” rudą lukštą specialiu rūgščiu džiovintų geltonų slyvų nuoviru).  Mokinė Marija ėsdinimo technikai pasirinko bičių vaško „burtus“, tapo tiesiog ugnies Velyke: margino rudą kiaušinį vaško liejimo technika.
Kol margučiai virė, papasakojau, kad dažniausiai kiaušiniai buvo dažomi juoda, raudona, geltona, rusva ir žalia spalvomis. Juoda spalva simbolizavo žemę motiną. Raudonai spalvai buvo priskiriama gimimo, gyvenimo, šviesos, šilumos, bei sėkmingos visko pradžios galia. Žalia spalva reiškė pavasario augmeniją, javų daigus, o geltona bei rausva spalvos – pribrendusius javus. Refleksijos metu mokiniai negailėjo ryškių emocijų aktualiai pamokos temai, pasidžiaugė gausiomis naujomis žiniomis, kurias žadėjo taikyti asmeniniame gyvenime. Besiruošdami Velykoms mokiniai planavo pasinaudoti mėlynojo kopūsto galia išgauti gražius melsvus atspalvius, išbandyti įdomią ėsdinimo techniką.

Biologijos mokytoja irina Filipova