Andragogų grupė iš Lietuvos suaugusiųjų mokymo institucijų sausio 20-24 dienomis lankėsi Airijoje ir gilinosi į Airijos suaugusiųjų ugdymo(si) būdus ir metodus, mokymosi galimybes.
Pirmąja stažuotės dieną lankėmės Dublino technologijų universitete, kurio veiklą ir galimybes studijuoti mums pristatė IT fakulteto dėstytojas Michaelis. Universitete studijuoja apie 30 tūkst. 138 tautybių studentai. Suaugusiesiems (tiems, kurie vyresni nei 23 m.) yra skiriamos nekonkursinės vietos,  daug dėmesio skiriama jų gerai savijautai universitete. Anot dėstytojo, vyresni studentai labiau motyvuoti, labiau gilinasi į mokymąsi. Vyrauja požiūris, jog labai svarbu, kad baigusieji universitetą mokėtų dirbti ir prisistatyti darbdaviui, todėl universitetas bendradarbiauja su Airijoje įsikūrusiomis pasaulinio lygio įmonėmis, tokiomis kaip IBM, Apple, Google, eBay, PayPal ir kt.
Kitą dieną vykome į Greystono užsienio kalbų mokyklą, kurią prieš 30 metų įkūrė dabartinės direktorės Liucinos mama. Tuo metu mokykloje buvo mokomi airiai, jie studijavo vokiečių, prancūzų, ispanų kalbas. Vėliau mokyklos kryptis keitėsi: pradėta mokyti užsieniečius anglų kalbos. Dabartinėse grupėse būna mažiau nei 15 studentų, jie po vieną apgyvendinami airių šeimose. Svarbiausias metodas – apsupti besimokantįjį kitais, tik anglų kalba kalbančiais žmonėmis. Dažniausiai jau po trijų dienų žmonės pradeda kalbėti angliškai. Mokyklos vadovė teigia, kad jie ne išmoko kalbėti, o atskleidžia galėjimą kalbėti. Vasarą buriamos mokinių grupės, o rugsėjo – gegužės mėnesiais daugiausiai mokosi  suaugusieji. Kasdien iš ryto vyksta 3 valandų trukmės pamokos, po to – pratybos mieste, išvyka-ekskursija. Sekmadieniai praleidžiami šeimose. Taip yra susipažįstama su Airijos kultūra ir papročiais.
Vėliau lankėmės Carlow technologijų instituto Mokymosi visą gyvenimą fakultete, kur mokymasis vyksta vakarais po darbo. Čia galima baigti bakalaurą, magistrą ar mokytis trumpalaikiuose kursuose. Klausėme paskaitos apie perėjimą nuo tęstinio mokymosi prie aukštojo.
Paskutinę stažuotės dieną apsilankėme KWETB FET suaugusiųjų mokymo centre Bray mieste. Dviejų metų mokymus finansuoja valstybė, jei esi bedarbis, gauni socialinę pašalpą. Šioje mokykloje dirba 18 mokytojų, mokosi 135 suaugusieji. Grupės nedidelės, daugiau dėmesio skiriama praktiniam mokymui(si). Mokyklos veiklą mums pristatė vadovai Rėjus ir Ana. Lankėmės užsiėmimuose, bendravome su studentais, vėliau vyko pokalbiai su centro mokytojais. Jiems buvo įdomu, kaip vyksta suaugusiųjų švietimas Lietuvoje, o mes domėjomės šio centro mokytojų darbu ir kita veikla.
Stažuotė vyko įgyvendinant projektą „Profesinio mokymo ir suaugusiųjų švietimo sistemos tarptautiškumo plėtra“ (Nr. 09.4.2-ESFA–V-715-04-0001), kurį su partneriais vykdo Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centras. Dėkojame projekto partneriams – Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijai ir VšĮ Trakų švietimo centrui – už puikiai suplanuotą ir organizuotą stažuotę. Mes pamatėme kitokią suaugusiųjų mokymo(si) sistemą nei Lietuvoje ir manome, kad buvo tikrai naudingų dalykų, kuriuos galėsime pritaikyti savo andragoginiame darbe.
Jolanta Čeponaitė